Obsah

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Práce na domě nikdy nekončí

Jako člověk žijící celý život ve vlastním vím, že platí známé rčení „jaké si to udělám, takové to mám.“ Majiteli rodinného domku nikdo neříká, co by měl udělat, aby jeho bydlení bylo bezpečné, pohodlné a ekonomické. Sám se rozhodne, sám udělá a sám taky zaplatí. Všechno, co se na domě spravuje, nebo buduje, dělá se s výhledem na další generace.

Tento přístup jakoby řada vlastníků bytů nechápala. Domnívají se, že koupí bytu jejich práce na domě (a výdaje s tím spojené) končí. Uvnitř bytu je to moje, za prahem, ve společném, ať se stará předseda (výbor). Vždyť na to jsme si je zvolili, ne? Tento stav pravděpodobně znáte. Někde je lepší, jinde horší.  Nicméně odpovědnosti za vlastní majetek se žádný vlastník nezbaví, i kdyby chtěl sebevíce. A z čeho se tato zodpovědnost sestává? Z toho, že se o majetek neboli bytový dům, stará s péčí řádného hospodáře. To není citace zákona (zatím), to je normální přístup k vlastnímu majetku. V případě bytového domu můžeme rozčlenit správu domu do 3 oblastí:

1. Právní

2. Technické

3. Hospodářské

Přesně takto jsou tematicky děleny základní semináře s názvem Praktická správa domu, které pořádá spolek Pro náš dům v roce 2016. V prvním pololetí se konaly 3x v Brně, po jednom semináři v Praze a Ostravě. Celkem se 5 seminářů zúčastnilo na 70 posluchačů. Soudě podle jejich ohlasů, odcházeli ze seminářů velmi spokojeni, a to nejen s informacemi, které zde získali, ale třeba i s tím, že každý obdržel kompletní prezentace v nezkrácené podobě, navíc doplněné výtahy z nejdůležitějších zákonů a vyhlášek pro další použití.           

Těžko říci, co bylo pro posluchače nejdůležitější. Zda přehled základních zákonů, vyhlášek a vládních nařízení, které je potřeba znát (či mít k dispozici). Nebo třeba upozornění na nebezpečí skrývající se v elektroinstalaci v původním bytovém jádru (viz případy požárů v bytových domech z poslední doby). Nebo snad byla podstatná informace o tom, že společenství vlastníků musí vést tzv. podvojné účetnictví a účetní závěrky vkládat do Sbírky listin u příslušného rejstříkového soudu? Pravděpodobně to byla kombinace kvalitních podkladů z jednotlivých oblastí správy domu podaná srozumitelnou řečí doplněná o aktuálními informace a podložená konkrétními zkušenostmi z celé ČR.

Seminář jako takový je cílen převážně na členy výborů společenství vlastníků a malých bytových družstev. Má ambice být do jisté míry i diskusním fórem, kde si účastníci vyměňují svoje zkušenosti v jednotlivých oblastech správy domu. Je ovšem otevřený každému zájemci, který si chce rozšířit svoje znalosti.

V rámci podzimní části plánujeme další města:

16. 10. Brno,

17. 10. Ostrava,

6. 12. Praha,

7. 12. Plzeň,

8. 12. České Budějovice.

Podmínkou konání semináře mimo Brno je účast alespoň 10 zájemců. Veškeré informace budou průběžně zveřejňovány na www.pronasdum.cz. Informovat se můžete rovněž na e-mailu info@pronasdum.cz, či telefonním čísle 730 518 804.